Domů / Zahraniční zprávy / Boje mezi Arménií a Ázerbájdžánem v Náhorním Karabachu pokračovaly i přes noc

Boje mezi Arménií a Ázerbájdžánem v Náhorním Karabachu pokračovaly i přes noc

Boje mezi arménskými a ázerbájdžánskými silami u horské enklávy Náhorní Karabach opět pokračovaly i přes noc, uvedla v úterý agentura Reuters s odvoláním na ázerbájdžánské ministerstvo obrany. Nepřátelské síly se snažily získat ztracené pozice protiútoky ve směru na Füzuli, Džebrail, Agdere a Terter, uvedlo ázerbájdžánské ministerstvo v ranním komuniké.

Baku hlásí podle ruské agentury TASS také ostřelování pohraniční oblasti na západě Ázerbájdžánu arménským dělostřelectvem od úterního rána, na což ázerbájdžánská strana „adekvátně odpovídá“.

Arménské ministerstvo obrany naopak podle agentury Interfax uvedlo, že ázerbájdžánské síly vedou silnou dělostřeleckou přípravu před další ofenzivou.

Boje mezi znepřátelenými stranami propukly v neděli ráno, jsou označovány za nejprudší od roku 2016 a podle prohlášení z obou stran si vyžádaly již desítky mrtvých. Baku i Jerevan přistoupily k mobilizaci záloh a vzájemně se obvinily z útoků a také z nasazení žoldnéřů ze Sýrie. Evropská unie, papež František i regionální velmoci Rusko a Turecko vyzvali Arménii a Ázerbájdžán, aby boje v Náhorním Karabachu ukončily. Situací se má v úterý na žádost evropských zemí zabývat Rada bezpečnosti OSN, uvedla s odvoláním na diplomaty agentura AFP.

Spor o Náhorní Karabach – enklávu v jihozápadním Ázerbájdžánu s převážně arménským obyvatelstvem – panuje mezi Arménií a Ázerbájdžánem dlouhodobě. Ozbrojený konflikt vypukl v roce 1988 a Náhorní Karabach se s podporou Arménie odtrhl od Ázerbájdžánu v krvavé válce, která si podle odhadů vyžádala na 30 000 mrtvých a jejímž výsledkem byly statisíce uprchlíků. V současné době se enkláva a přilehlý Lačinský koridor, vedoucí do Arménie, nacházejí pod vojenskou kontrolou Arménie, zatímco Ázerbájdžán považuje území za okupované.


Zdroj příspěvku

Koukněte také

„Ježíš ze Sibiře“ souvěrcům zakazoval peníze i jíst maso. Teď ho zatkla policie

Agenti ruské tajné služby FSB a policisté tento týden v hlubinách Sibiře zatkli devětapadesátiletého Sergeje …

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *