Domů / Finance / Záhadné zásilky semen z Číny se objevily i v Česku. Hlavně nezasévat, varují vědci

Záhadné zásilky semen z Číny se objevily i v Česku. Hlavně nezasévat, varují vědci

Zemědělský ústav dostal dvě oznámení o tom, že lidem v Česku přišly nevyžádané zásilky semen z Číny. Pokud by je někdo obdržel, nemá je vysévat, varovala ve středu mluvčí Ústředního kontrolního a zkušebního ústavu zemědělského (ÚKZÚZ) Ivana Kršková. V některých evropských státech takto lidé dostali již tisíce zásilek – podobnou situací se v létě zabývaly i Spojené státy americké.

Zásilky se objevují jako nevyžádané „dárky“, nemají rostlinolékařské osvědčení ze země původu, podle ústavu jde o vysoce rizikový nelegální dovoz rostlin bez garancí zdravotního stavu. Balíčky jsou zabaleny jako šperky a odesílatel je popsal nápisy v čínštině.

„Jedná se o semena okrasných rostlin, ale bližší specifikaci prozatím nemáme k dispozici. Jedná se o malé zásilky v řádu gramů,“ dodává Kršková. „V případě obdržení těchto nevyžádaných zásilek semínka v žádném případě nevysévejte,“ varuje.

Český úřad vyzval občany, aby o podobných nálezech informovali e-mailem, nejlepší by však podle nich bylo odevzdání „dárkových“ balíčků.

„Únik a následné šíření exotických škůdců z těchto zásilek může nejen ohrozit rostliny pěstované přímo u vás doma, ale také ohrozit biodiverzitu a pěstované hospodářské plodiny i volně žijící rostliny, včetně vzniku velkých ztrát ekonomických,“ vysvětluje ústav.

Balíčky pro Američany i Brity

V Česku byly zatím oznámeny ojedinělé případy dovozu balíčků neznámých semínek v posledních dnech, ale podle informací ostatních evropských zemí má problém vzestupný charakter.

Americké ministerstvo zemědělství již na konci července obdobně vyzvalo, aby lidé nepoužívali sadbu z Číny, pokud jim byla doručena bez vyžádání.

Také podle něj se může jednat o invazivní rostliny, které poškodí životní prostředí. Tamní úřady požádaly občany, aby semena nedávali do země, protože rostliny mohou uškodit i dobytku.

Americké ministerstvo zemědělství uvádí, že v minulých dnech získalo poznatky o rozesílání nevyžádaných semen a že na věci spolupracuje s ministerstvem vnitřní bezpečnosti, aby ochránilo americké zemědělství.

Státní úřady vyzvaly, aby lidé semena, pokud je dostanou v poště, ponechali v plastových sáčcích, dokud si pro ně úředníci nepřijdou. Podobné balíčky obdrželi například i někteří Britové.

O důvodech zasílání semen se zatím jen spekuluje. Američtí vyšetřovatelé se například domnívají, že může jít o součást internetového podvodu, kdy prodejci rozesílají velké množství levných produktů. Následně na obchodních webových stránkách zveřejňují pozitivní hodnocení jménem jejich příjemců a manipulují tak statistiky spokojenosti.


Zdroj příspěvku

Koukněte také

Průzkum zjišťoval, proč si lidé berou hypotéku

Hypotéku má nyní více než pětina Čechů, tedy téměř 700 tisíc domácností. Tato čísla ale …

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *